Jelenia Góra – Góry tuż za rogiem!

Kotlina Jeleniogórska należy do najciekawszych i najstarszych krajobrazów kulturowych Europy. W miejscowościach malowniczo rozrzuconych wśród wzgórz i stawów napotkacie Państwo obronne kościółki, krzyże pokutne, stare chaty sudeckie, średniowieczne warownie i otoczone romantycznymi parkami pałace. Większość szlaków turystycznych prowadzi przez obszary Karkonoskiego Parku Narodowego, Rudawskiego Parku Krajobrazowego i Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.

Zapraszając Państwa do serca Kotliny – Jeleniej Góry pragniemy pokazać nie tylko miasto o ponad dziewięćsetletniej historii, licznych zabytkach i atrakcjach turystycznych. chcemy zachęcić także do spacerów po najbliższej okolicy i wędrówek po górach. Zapraszamy Państwa do zobaczenia miejsc niezwykłych, magicznych, które tworzą klimat miasta. Niech będzie to namiastką tego czego możecie spodziewać się podczas wizyty w Jeleniej Górze.

O uroku malowniczego położenia Jeleniej Góry nie trzeba przekonywać chyba nikogo, kto choć raz zobaczył panoramę Starego Miasta na tle Karkonoszy. Odnaleźć tu można liczne zabytki architektury, od średniowiecznych zamków, barokowych i renesansowych pałaców, do wspaniałych secesyjnych kamienic. Szczególną atrakcję stanowi, uchodzący za jeden z najpiękniejszych na Śląsku, rynek otoczony barokowymi i renesansowymi podcieniowymi kamienicami. Jego środek zajmuje klasycystyczny ratusz, a fontanna z Neptunem przypomina o niegdysiejszych zamorskich kontaktach handlowych Jeleniej Góry. O niepowtarzalnym charakterze miasta świadczą także jego poszczególne części: piękniejące z każdym rokiem Stare Miasto, Cieplice z najstarszym w Polsce uzdrowiskiem, Sobieszów z ruinami XIV-wiecznego zamku Chojnik, czy wreszcie rozsławiony przez noblistę Gerharta Hauptmanna Jagniątków.

Położenie w samym centrum kotliny czyni Jelenią Górę miejscem niezwykle atrakcyjnym dla miłośników turystyki i aktywnego wypoczynku. W mieście i w jego otoczeniu znajdują się znakomite tereny do uprawiania turystyki pieszej czy rowerowej. Dogodna komunikacja do pobliskich ośrodków górskich z infrastrukturą zapewniającą uprawianie sportów zimowych (m.in. narciarstwo zjazdowe i biegowe), jest dodatkowym atutem. Dzięki położeniu miasta pośród gór oraz sprzyjającym warunkom atmosferycznym, wśród sportów uprawianych w Jeleniej Górze i okolicach rozwinęły się szczególnie wspinaczka górska oraz sporty lotnicze. Te ostatnie dzięki zjawisku „karkonoskiej fali” cieszą się szczególnym uznaniem, przyciągając na jeleniogórskie lotnisko pilotów szybowcowych z kraju i zagranicy. To właśnie w Jeleniej Górze można zdobyć diamenty do złotej odznaki szybowcowej, ale również możemy skorzystać z wycieczek i przelotów turystycznych nad miastem i Kotliną organizowanych przez Aeroklub Jeleniogórski.

Jeżeli dodamy do powyższego: ofertę kulturalną, walory uzdrowiskowe wód termalnych, bazę rekreacyjną oraz noclegową to mamy przepis na dobrze spędzony weekend czy urlop.

XXI wiek jest z pewnością stuleciem ludzi aktywnych, uprawiających różnorodne sporty i poszukujących nowych form spędzania wolnego czasu. Poza rekreacją ważne staje się sprawdzanie samego siebie, pokonanie własnych słabości. Rywalizacja, współzawodnictwo, czasem nawet w ekstremalnych warunkach, jest także okazją do poznania „bratnich dusz” i nawiązania przyjaźni.

Jelenia Góra jest znakomitym miejscem do realizacji pasji, ale o tym musicie się przekonać przyjeżdżając do Stolicy Karkonoszy!

Do zobaczenia w Jeleniej Górze!