Wójt_Gminy_Nowa_Ruda

Ludwikowice Kłodzkie
Gmina Nowa Ruda

Gmina Nowa Ruda scala ze sobą dwie piękne krainy – owiane tajemniczą aurą Góry Sowie i bogatą w zabytki Kotlinę Kłodzką. Transgraniczne położenie stwarza dodatkową możliwość poznania języka i kultury naszego czeskiego sąsiada.

Malownicze położenie gminy, wśród urokliwych górskich dolin i na zielonych zboczach najwyższych partii Gór Sowich, stwarza idealne warunki na rozkoszowanie się niezapomnianymi widokami. Daje wytchnienie mieszkańcom okolicznych miejscowości, a zarazem stanowi cel aktywnego wypoczynku. To miejsce inspirujące, pełne wyzwań i tajemnic.

Wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska serdecznie zaprasza!


nowa-ruda-lk-300x200Ludwikowice Kłodzkie
, gdzie planowany jest start i meta Półmaratonu Sowiogórskiego i 10km, to wieś najbardziej przesiąknięta historią zeszłego wieku. Okalające ją skały gnejsowe są najstarszymi w całej Europie. To w nich drążono podziemne korytarze tworzące podziemne miasto „Olbrzym” („Riese”). W czasie II wojny światowej w pobliskiej wsi Sokolec mieściło się komando obozu Gross-Rosen. Jego więźniowie pracowali przy drążeniu sztolni w zboczach Góry Gontowa. Na dzień dzisiejszy znany jest kompleks składający się z podziemnych hal i dwóch sztolni. Magnetyzują także budowle naziemne, tj. militarny obiekt „Muchołapka” wybudowany na terenie ówczesnej fabryki amunicji. Naziemne i podziemne obiekty można zwiedzać na terenie prywatnego militarnego muzeum „Mölke”.

 

IMG_0834

Okolica nie tylko bogata jest w tajemnicze budowle z okresu II wojny światowej, ale jeszcze starsze perły myśli technicznej. Zobaczycie tu jedne z najwyższych w Polsce, XIX-wieczne wiadukty kolejowe i tunele kolejowe, drugie pod względem długości w kraju, które nieustannie przyciągają w ten rejon miłośników historii i techniki. Dwutorowy nitowany wiadukt kolejowy w Ludwikowicach Kł. ma aż 164 m długości, a znajdujące się w pobliskich Świerkach do dziś zachowane dwa czynne, równolegle przebiegające tunele kolejowe – aż po 1171 m każdy. Powstały w latach 1880 i 1912. Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce znajduje się na tej samej trasie kolejowej, zaledwie 20 km dalej. Trasa Wałbrzych – Kłodzko jest jedną z najpiękniej położonych w Polsce.

Do Ludwikowic Kł. przylega Sokolec. Wieś od wielu lat jest ulubionym miejscem wypadowym na Wielką Sowę (1015 m n.p.m.) i najpopularniejszym centrum sportów zimowych. Przed wiekiem istniał tu tor saneczkowy, a nawet skocznia narciarska! Obecnie na terenie Gminy Nowa Ruda znajdują się trzy wyciągi narciarskie – w Sokolcu, Jugowie, a od niedawna także w niżej położonym Przygórzu. Najwyżej położona  stacja znajduje się na wysokości 860 m n.p.m. Każda trasa ma po ok. 600 m długości. Kąt nachylenia stoku dochodzi do 40%. Wszystkie trasy są sztucznie dośnieżane.

Nie tylko narciarze przyjeżdżają licznie do Gminy Nowa Ruda. Miłośnicy paralotniarstwa upodobali sobie Żmijową Polanę, skąd startują i unoszą się ponad malownicze wzniesienia, aby objąć wzrokiem całą panoramę Sudetów Środkowych. Amatorzy wodnych kąpieli odwiedzają odkryty basen w Jugowie i zalew kąpielowy w Dzikowcu. Teren gminy jest również areną wyścigów off-road’owych i rajdów konnych.

P1240668

Najatrakcyjniejsze widokowo miejsca, połączone są licznymi szlakami turystycznymi. Przez teren Gminy Nowa Ruda przebiega m.in. Główny Szlak Sudecki im. M. Orłowicza, szlaki rowerowe (ponad 50 km) i szlaki narciarstwa śladowego. Te najbardziej malownicze skupiają się w rejonach trzech wież widokowych – wieży na Wielkiej Sowie (1015 m n.p.m.), wieży na Kalenicy (964 m n.p.m.) i ruin wieży z 1927 r. na Włodzickiej Górze (757 m n.p.m.).

Gmina kładzie duży nacisk na rozbudowę infrastruktury sportowej i turystycznej. W najbliższym czasie przewiduje się budowę nowej trasy rowerowej, boiska wielofunkcyjnego i odbudowę wieży widokowej. Infrastruktura pozwala na organizację licznych imprez sportowych i kulturalnych. Gmina jest organizatorem m.in. wyróżnionego nagrodą brązowej kozicy, alpejskiego  „Biegu na Wielką Sowę”, anglosaskiego „Biegu Niepodległości” i „Mistrzostw Dolnego Śląska w Nordic Walking”. W tym roku na terenie Gminy Nowa Ruda po raz pierwszy odbędzie się jeden z największych cykli maratonów rowerowych w Polsce „Bike Maraton”, na który już dziś się cieszymy!

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www.gmina.nowaruda.pl.

Referat Inwestycji, Planowania i Rozwoju, tel. 74 872 09 27