Rozgrzewka – klucz do udanego treningu.

Idealny trening składa się z rozgrzewki, treningu właściwego, wyciszenia. Przestrzeganie takiej kolejności pozwala na utrzymania aparatu ruchu w odpowiedniej formie i sprawności.

Jak sama  nazwa wskazuję rozgrzewka ma na celu rozgrzać J czyli podnieść temperaturę ciała o kilka stopni oraz  przygotować nasz organizm do wejścia na wyższe obroty. Podczas rozgrzewki następuję adaptacja organizmu do treningu, dochodzi do zmiany czynności fizjologicznych organizmu z poziomu spoczynku do poziomu wysiłku. W trakcie pierwszych minut treningu rozgrywa się przygotowanie układu sercowo- naczyniowego ( zwiększenie częstości  akcji serca ), układu mięśniowo- szkieletowego  ( zwiększenie zakresu ruchu w stawach).

Prawidłowa rozgrzewka powinna byś dobrana do rodzaju i czasu trwania wysiłku. Zimą nasza rozgrzewka powinna być dłuższa, można wykonywać ją już w domu. Przed wyjściem na trening wykonaj kilka krążeń oraz wymachów ramion, zrób kilka spokojnych skłonów.

Rozgrzewką może być kilku minutowy marsz przed treningiem, może być to również bardzo wolny trucht na pierwszych metrach naszego treningu, jak również dynamiczne ćwiczenia( krążenia, wymachy)

Dla tych, którzy chcieliby przed każdym treningiem mieć materiał video z dokładną instrukcją,  jak należy się odpowiednio rozgrzać, zapraszamy do klubu i-Sport (www.i-sport.pl). Do każdego treningu załączamy w Waszym kalendarzu odpowiedni na dany dzień materiał instruktażowy.

Magdalena Wierzbicka

Trener i-Sport (www.i-sport.pl)